tr2 keyboard_arrow_down
keyboard_arrow_left Tüm Haberleri Görün

Son Haberler

31 May, 2021 /
Ümit Erdem|Çalışan Bağlılığı ve İç İletişim Uzmanı, Engage&Grow Global Lisansiye, Yönetici Koçu
GERÇEK LİDERLİK, GÖNÜLDEN BAĞLILIK
Tüm muhteşem hikayeler iki şekilde başlar. Ya bir insan bir yolculuğa çıkar, ya...
31 May, 2021 /
Dr. Fatoş Karahasan | Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gazeteci/ Yazar
Tüketici algılarındaki değişim
Araştırmalar,pandemi döneminde yaşananların tüketicilerin psikolojisi üzerindeki ...
05 May, 2021 /
Aret Vartanyan
Yeni Dünya’da İnsan ve Yaşam
Gündemimiz yapay zeka, robotlar, magazinsel gelecek senaryoları. Gerçeğimiz anlayara...
13 Apr, 2021 /
GYODER
GYODER Gösterge 4. Çeyrek 2020 Raporu
“Türkiye'nin Gayrimenkul Platformu” GYODER, gayrimenkul sektörünün alt segmentle...
12 Mar, 2021 /
ENTEGRE PROJE YÖNETİM
Türkiye İnşaat Sektör Raporu 2020 / 4
Ekonomik anlamda etkin bir role sahip olan inşaat sektörü,2020 yılının birinci çe...
13 Nov, 2020
keyboard_arrow_left Tüm Haberleri Görün

Tesis Yönetim Derneği : “Sektörün sesi tam olarak duyulamıyor”

Sektörün sesi tam olarak duyulamıyor
Sektörde temsil, standart ve sertifikasyon sorunu var

Salgın ve doğal afet gibi kritik anlarda hayatın devamlılığı için son derece önemli olan tesis yönetim sektörü 40 milyar TL’lik büyüklüğe sahip, ancak sektör bugün 500 milyarlık bir ekonomiyi yönetiyor. Böylesine büyük bir pastanın yer aldığı sektörden herkes pay almak istiyor. Bu da sektörde temsil, standart ve sertifikasyon sorununu ortaya çıkarıyor.
Tesis yönetim sektörünün sorunlarını, mevzuatını ve işleyişini bilmeyen ancak sektörü temsil ettiğini iddia eden çok fazla kişi bulunuyor. Bu durum sektörde temsil sorununu ortaya çıkararak, sektör sorunlarının çözülememesine yol açıyor. Aynı anda çalışanlar ve firmalar da bu kişilerin yol açtığı ikilem nedeniyle seslerini tam olarak doğru bir şekilde duyuramıyor. Sektörün temsil sorunlarının çözülmesi için tesis yönetim sektörünün içinden gelen, tüm kural ve mevzuatı bilen, sektöre hizmet ve katkıları olan firma temsilcileri sektörü temsil etmelidir.

500 milyarlık ekonomi güvenle işleyecek
Bugün, dernek üyelerimizin 100 bini aşkın çalışanıyla konutlardan ofislere, AVM’lerden hastanelere kadar 12 binden fazla tesiste, 500 binden fazla bağımsız bölümde hizmet veriyoruz. Sektörümüzün Türkiye’deki büyüklüğü yaklaşık 40 milyar TL ve her yıl ortalama yüzde 30 büyüyor. 31 üyemizle tesis yönetimi hizmetleri kapsamında teknik bakım-onarım, yemek, bahçe bakımı, ilaçlama, vale, atık su yönetimi, güvenlik gibi hizmet verdiğimiz işletmenin ana faaliyet konusu dışında kalan tüm alanlarda çözüm üretiyoruz. Hayatın devamlılığı için son derece önemli ve bir o kadar da çok fazla sektöre entegre olan sektörümüzde sadece güvelik ve temizlik hizmeti veren firmalar kendini tesis yönetim firması olarak tanıtabiliyor. Bu firmalar, sektörün ismini, hizmet kalitesini ve standartlarını ortadan kaldırıyor. Bunun önüne geçebilmek, ülke ekonomisi ve milli kaynaklar için son derece önemli olan sektörümüze sertifikasyon sistemi getirilmeli. Firmalara ve çalışanlara, emlak ve sigorta sektöründe olduğunu gibi uygulanacak sertifikasyon ile birlikte sektörde hizmet kalitesi yukarılara taşınacak. Hizmet alan işletmeler mağduriyet yaşamayacak. Ülke ekonomisinin çarkları sorunsuzca dönecek ve 500 milyarlık ekonomi daha güvenli ve tasarruflu bir şekilde işleyecek.

Tesis yönetim milli bir politika olmalı
Tesis yönetim sektörü olarak işletmelerin tüm süreçlerine entegre oluyoruz. Sektör olarak iş ve süreç optimizasyonu gerçekleştiriyoruz. Böylece işletmelerin ticari hayatlarına kesintisiz devam etmelerine yardımcı oluyoruz. Sağladığımız süreç yönetimiyle insan kaynağından zamanın doğru yönetimine ve hammaddenin doğru,yeterli kullanımıyla işletmenin tasarruf sağlamasına da imkan tanıyoruz. Tüm dünyada ve Türkiye’de yapılan araştırmalar, profesyonel tesis yönetimi hizmeti alınan tesislerde işletme başına metrekare giderlerinde yüzde 40’a varan tasarruf elde edildiğini gösteriyor. Bu rakamlar binlerce metrekarelik tesislerde milyarlarca TL’lik tasarruf anlamına geliyor. Rakamlardan da yol çıkarak Türkiye’de tesis
yönetiminin bir milli politika olması gerektiğini düşünüyoruz. Bugün kamu binalarında temizlik, güvenlik, bakım gibi hizmetler dış kaynak kullanımı yoluyla ayrı ayrı alınsa da kamuda tesis yönetimi hizmetleri kullanılmıyor. Kamuda tesis yönetim firmalarından hizmet alınmasıyla ciddi oranlarda tasarruf etmek mümkün olabilir.

5 bin m2’den büyük işletmelere zorunlu olmalı
Kaynakların verimli kullanılarak ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlanması için kamu binalarında tesis yönetimi uygulamasına geçilmesi gerekiyor. Ayrıca özel sektörde de 200 bağımsız bölümü bulunan ya da 5 bin metrekareden büyük tesislerde, tesis yönetim firmalarından hizmet alınmasının zorunlu hale gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Elde edilen bu tasarruf ülkemiz için kaynak korunması anlamına gelirken, tesis sahipleri için kâr artışı ya da kendi faaliyet alanlarına yatırım imkanı anlamı taşıyor.

Kişiler şahsi sorunlarını çalıştaylara taşıyabiliyor
Sektörün bir diğer sorunu da sektörün mevzuatını ve gerekliliklerini bilmeyenlerin kendilerini tesis yönetim sektörünün temsilcisi olarak tanıtması ve sektör adına çalıştaylar ya da toplantılar düzenlemesidir. Firma ya da kişi bazlı yapılan bu çalıştaylar sektörün sorunlarının kamuya ya da kamu otoritelerine duyurulmasında sıkıntılara yol açabiliyor. Kişiler kendi şahsi sorunlarını bu çalıştaylara taşıyabiliyor. Sektörde yer alan ve sektörün gelişimi için çalışan firmaların bu şahıs ve kurumlara itibar göstermemeleri gerekiyor. Tesis yönetim sektörünün çatı ve en büyük temsilcisi Tesis Yönetim Derneği (TRFMA) olarak biz, sektörün içinden geliyoruz, tüm mevzuatlarını ve sorunlarını yakından biliyoruz. Bu zamana kadar hayata geçirdiğimiz tüm etkinliklerde sektörün ve çalışanların faydasına odaklandık. Bundan sonra da her zaman sektörümüz, sektörümüzün gelişimi için çalışacağız.

Nitelikli iş gücüne odaklanıyoruz
Dernek olarak, sektör ve hizmet kalitesinin yanı sıra nitelikli iş gücüne de odaklanıyoruz. Sektör fark etmeksizin nitelikli ve kalifiye iş gücü ülkemizin en büyük sorunu arasında yer alıyor. Bu eksiklik de iş hayatında katma değerli üretim ve hizmet verme anlamında aksaklıklara yol açabiliyor. Bu doğrultuda, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü ile araştırma, geliştirme, uygulama, danışmanlık ve eğitim konularında iş birliği gerçekleştirdik. İş birliğimiz ile üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlayarak, öğrencilerin kariyer hayatına daha hızlı ve bilinçli girmelerine yardımcı oluyoruz. Ayrıca, İTÜ Enerji Enstitüsü ile araştırma, geliştirme, uygulama, danışmanlık ve eğitim konularında iş birliği için görüşme halindeyiz.Detaylı rapor için tıklayınız
İşlem Devam Ediyor, Lütfen Bekleyiniz
Loading...