Cumhuriyetimizin 100. Yılı

Prof. Dr. Aytül Erçil

Vispera, Kurucu Ortağı / Co-CEO
Prof. Dr. Aytül Erçil
Prof. Dr. Aytül Erçil
Vispera, Kurucu Ortağı / Co-CEO

İlgi Alanları

PERAKENDE   BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ  

Hakkında

Profesör Dr. Aytül Erçil Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve Matematik bölümlerinden 1979 yılında lisans, Brown Üniversitesi Uygulamalı Matematik Bölümü'nden 1980 yılında yüksek lisans, 1983 yılında ise Doktora derecesini almıştır. 5 yıl General Motors Araştırma Laboratuvarı'nda çalıştıktan sonra 1988 – 2001 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim üyeliği ve kurucusu olduğu BUPAM Yapay Görme Laboratuvarı'nın direktörlüğünü yapmıştır. 2001-2013 yıllarında ise Sabancı Üniversitesi'nde öğretim üyeliği ve kurucusu olduğu VPALAB Yapay Görme Laboratuvarı'nın direktörlüğünü yapmıştır. Çeşitli uluslararası projelerde (Nato, FP4, Eureka, NSF, FP6, Nedo, FP7) araştırmacı/proje yürütücüsü olarak görev yapmış olan Prof. Erçil, TÖTİAD – Türk Örüntü Tanıma ve İmge Analizi Derneği'nin kurucu başkanı olup, IAPR ‘International Association of Pattern Recognition'ın yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. 2006 yılında Prof. Erçil'in kurduğu Vistek ISRA Vision A.Ş. Aralık 2013'te yapay görme konusunda Avrupa'da 1 numara, dünyada 3. konumda olan Alman ISRA Vision firmasına satılmıştır.  

Prof. Erçil'in çalışmaları ‘Uluslararası Başarı Ödülü', Eureka Başarı öyküsü, Endeavor girişimcisi, 2010 teknoloji ödülü finalisti, Veuve Clicquot ‘yılın en etkin kadın girişimcisi' ödülü, Makina ve Aksesuarları Üretim Teknolojileri yarışmasında birincilik ödülü, ‘2013 Türkiye'nin kadın girişimcisi', ‘Kristal Ağaç yılın kadın girişimcisi', 2014 ANSİAD ‘yılın kadın girişimcisi', “Microsoft Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider' ödülü, ‘I-COM Data Startup Challenge' ödülü, ‘Hello Tomorrow Top 500 Startup in Deeptech' ödülü, 2019 Selçuk Yasar girişimcilik, yenilikçilik, inovasyon ödülü, ‘EY Startup of the Year Award' IWEC Foundation 2020 Business ödülü, META Women in Tech ödülü gibi birçok ulusal ve uluslararası ödüle layık görülmüştür. 

Prof. Erçil KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi, Swiss Innovation Valley Danışma Kurulu Üyesi ve European Machine Vision Association Bilimsel ve Endüstriyel Danışma Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Seri girişimci ve sertifikalı melek yatırımcı olarak çalışmalarına devam eden Prof. Erçil, Vispera Bilgi Teknolojileri A.Ş.'nin ortağı ve eş-CEO'sudur.