Cumhuriyetimizin 100. Yılı

Barış Karakullukçu

Türkiye İş Bankası, Yeni Nesil Girişimcilik Başkanı
Barış Karakullukçu
Barış Karakullukçu
Türkiye İş Bankası, Yeni Nesil Girişimcilik Başkanı

İlgi Alanları

YAPAY ZEKA   DİJİTAL DÖNÜŞÜM   TEKNOLOJİ  

Hakkında

İş Bankası ve iştiraklerinin girişimcilik alanındaki faaliyetlerini geliştirmesine katkı sağlamak üzere Yeni Nesil Girişimcilik İş Kolu Başkanı olan Barış Karakullukçu, Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden mezun olup, Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri ve Koç Üniversitesi Executive MBA programını tamamladı.

Kariyerine 1996'da IBM & SA'da (I-Bimsa) danışman olarak başlayan Karakullukçu, 1997'de PricewaterhouseCoopers'ta (PWC) yönetim danışmanı olarak çalıştı. 2001-2005 yıllarında danışmanlık firması Accenture'da global iş çözümlerinden sorumlu olarak 25'ten fazla ülkede görev yapan Karakullukçu, 2005'te Accenture Türkiye'ye geçip, 2010'da şirket ortağı oldu. Danışmanlık hayatı boyunca 50'den fazla müşteride kompleks program yönetimi, dijital uygulamalar ve teknolojik dönüşüm projelerine imza attı. 

Mudo'da 2012-2016 arasında yürütme kurulu başkanlığı ve üst düzey yönetici (CEO) olarak görev yapan Karakullukçu, 2017-2018'de Turkcell' in veri ve analitik odaklı dönüşüm programını yönetti. IBM' e Küresel İş Hizmetleri  ve Danışmanlık Sektörü Ülke Lideri olarak atanan Karakullukçu 2020'de Türk Telekom Strateji, Planlama ve Dijital Genel Müdür Yardımcısı görevini üstlendi. Türk Telekom ‘un 5 yıllık stratejik planını hazırlayıp dijital uygulamalar ve servislerini yönetirken Pilot Hızlandırma Programı, TT Ventures ve TTPay Ödeme Hizmetleri gibi yeni ekonomiden değer yaratma odaklı çalışmalarının da ilerletilmesini sağladı. 

Kurumsal sorumluluklarından öte, Karakullukçu çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif bir şekilde yer almaktadır. Türkiye Bilişim Vakfı, Etki Çemberleri Vakfı ve Yapay Zeka & Teknoloji Derneği gibi önde gelen kuruluşların yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Uzmanlığı ve rehberliği çok aranan Karakullukçu, Arena'da Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapmakta ve Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinin danışma kurulu üyesi olarak aktif bir şekilde eğitim alanını şekillendirmeye katkı sağlamaktadır.

Karakullukçu'nun olağanüstü başarıları uluslararası alanda tanınmıştır. Fortune ve Ekonomist dergileri tarafından Türkiye'nin en güçlü 50 kadını arasında sürekli olarak listelenmekte ve olağanüstü liderlik ve etkisi vurgulanmaktadır. Dönüşümcü liderlik becerileri olan bir CEO olarak Karakullukçu'nun etkisi ve başarısı, Harvard Business Case Study olarak da incelenmiş ve üniversitede derslerde hala işlenmektedir.