Cumhuriyetimizin 100. Yılı

Gülden Yılmaz

KOTON, Yönetim Kurulu Üyesi / Türkiye Girişimcilik Vakfı (GİRVAK), Mütevelli Heyeti Üyesi
Gülden Yılmaz
Gülden Yılmaz
KOTON, Yönetim Kurulu Üyesi / Türkiye Girişimcilik Vakfı (GİRVAK), Mütevelli Heyeti Üyesi

İlgi Alanları

E-TİCARET   AVM   PERAKENDE   HAZIR GİYİM   GİRİŞİMCİLİK   C-LEVEL   İHRACAT  

Hakkında

1966 Adapazarı doğumlu olan Gülden Yılmaz ilk, orta ve lise eğitimini Adapazarı'nda tamamladı. 1987 yılında Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü'nü bitirdikten sonra İstanbul‘da Özel Dost Lisesi'nde Eğitim Uzmanı olarak görev yaptı. 

1988 yılında eşi Yılmaz Yılmaz ile birlikte Kuzguncuk'ta açtıkları ilk Koton mağazası ile hazır giyim sektörüne adım atan Gülden Yılmaz, Koton mağaza konsepti tasarımının yanı sıra markanın müşteri hizmet ilkelerinin ve modern mağazacılık anlayışının geliştirilmesine liderlik etti. 

Kurulduğu günden bu yana Koton'un gelişim ve büyüme serüvenine öncülük eden liderlerden biri olan Gülden Yılmaz, uzun yıllar şirketin kurucu eş başkanı olarak görev yaptı. Koton Yönetim Kurulu Üyesi olan Yılmaz, Koleksiyonların koordinasyonu ve pazarlama faaliyetleri alanında şirket yönetimine aktif destek vermeye devam ediyor. 

Koton'un kuruluşundan bu yana aldığı pek çok ödülde ve başarıda payı olan Gülden Yılmaz, kişisel olarak da pek çok ödüle layık görüldü. Yılmaz, 2008 yılında Ekonomist Dergisi tarafından gerçekleştirilen “Ekonomide Yılın İş İnsanları” araştırmasında “Yılın Kadın Girişimcisi” seçilirken aynı yıl Koton ile dünyanın en önemli perakende platformlarından biri olan ve perakende Oscar'ı olarak adlandırılan MAPIC 2008'de ‘Perakende Başarı Öyküsü' kategorisinde büyük ödülün sahibi oldu.  Gülden Yılmaz, 2009 yılında Ernst&Young'ın her yıl düzenlediği “Yılın Girişimcisi” yarışmasında eşi Yılmaz Yılmaz ile birlikte ‘Yılın Girişimcisi' seçildi. Yılmaz son olarak 2020 yılında Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından verilen İhracatın Güçlü Kadınları Markalaşma Özel Ödülü'ne layık görüldü.  

2009 yılından bu yana TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Gülden Yılmaz, 2011–2018 yılları arasında G3 Forum Platform Başkanlığı'nı da yürüttü. Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Kurucu üyesi olan Gülden Yılmaz, 2009-2015 yılları arasında Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Yönetim Kurulu Üyeliği görevi de yaptı. 

Sorumlu liderlik anlayışı çerçevesinde sosyal sorumluluk ve toplumsal fayda çalışmalarına daima öncelik veren Yılmaz, özellikle gençlerin ve kadınların iş gücüne katılımını destekleyen projelerin tasarım ve uygulamasında liderlik üstlenmiştir. Gülden Yılmaz, Koton'un GAP İdaresi Başkanlığı ve UNDP İşbirliğiyle hayata geçirdiği El Emeği Projesi, TSKB ve AFD İşbirliğiyle yürüttüğü Eşitiz Projesi gibi toplumsal cinsiyet eşitliği alanında ilklere imza atmış projelerin de lideri konumundadır. Yılmaz, topluma katkı sunmayı hedefleyen bu projeler için mesai harcamaya devam etmektedir. 

Gülden Yılmaz evli ve bir kız, bir erkek olmak üzere iki çocuk annesidir.