Cumhuriyetimizin 100. Yılı

Yaman Alpata

MegaMerchant, Kurucu & CEO
Yaman Alpata
Yaman Alpata
MegaMerchant, Kurucu & CEO

İlgi Alanları

E-TİCARET   PERAKENDE   LOJİSTİK   E-İHRACAT   DİJİTAL PAZARLAMA  

Hakkında

Yaman Alpata, 20 yılı aşkın kariyerine, Deloitte, Doğan Holding, Turkcell ve Türk Telekom gibi önde gelen şirketlerde başladı. 2014-2016 yılları arasında Türkiye'nin en büyük e-ticaret platformlarından biri olan Trendyol'da Pazarlama ve İş Geliştirme Başkanı olarak görev aldı. Trendyol'da elde ettiği büyük başarıların ardından, Türkiye e-ticaret sektörünün önemli oyuncularından biri olan Hepsiburada'da Kategori Grup Direktörü ve Uluslararası Grup Direktörü pozisyonlarını üstlendi.

E-ticaret kariyerine, dünya çapında faaliyet gösteren Alibaba'da devam eden Yaman Alpata, 2019-2022 yılları arasında Alibaba'nın Türkiye ve MENA Bölgesi Başkanı olarak görev yaptı. Görevi süresince Çin'de bulunan Alpata, bu sırada kendisine bağlı coğrafyalardan biri olan Brezilya pazarını da başarıyla yönetti. Alibaba Group'ta görev aldığı sırada Çin, Brezilya ve Rusya gibi ülkelerin operasyonlarında edindiği deneyimini, Türk şirketlerinin yurtdışı faaliyetlerinde değerlendirmek amacıyla 2022 yılında MegaMerchant'ı kurdu. Şu anda Alpata, MegaMerchant'ın Kurucusu ve CEO'su olarak kariyerine devam etmektedir.

E-ihracatın A'dan Z'ye tüm gereksinimlerini tek bir çatı altında birleştiren MegaMerchant, Türk markaların bir hafta içerisinde sıfır yatırım ile global pazarda satışa başlamalarını sağlıyor. Global anlamda tecrübeli ekibi ve teknolojiden lojistiğe, pazarlamadan içerik üretimine kadar birçok paydaşıyla, 150'den fazla üreticinin ve markanın, 50'den fazla ülkede, 15'ten fazla yerel ve global platformda satış yapmasına aracılık ediyor. MegaMerchant'ın yelpazesinde, Amazon, Etsy, eBay, AliExpress, Joom, Walmart gibi küresel alanda tanınan birçok platform bulunuyor.