Prof. Duygu Erten

TURKECO İnşaat Enerji Ltd., Kurucu
Prof. Duygu Erten
Prof. Duygu Erten
TURKECO İnşaat Enerji Ltd., Kurucu

İlgi Alanları

GAYRİMENKUL   DİĞER   DANIŞMANLIK / ARAŞTIRMA   SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK   YEŞİL MUTABAKAT  

Hakkında

TURKECO İnşaat ve Enerji Ltd. kurucusu olan Dr. Erten, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinden 1988'de mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını ABD'de Rutgers Üniversitesinde İnşaat ve Çevre Mühendisliği dalında tamamladı. Princeton Üniversitesinde araştırmacı olarak çalıştı.

AECOM ve BOVIS Lend Lease firmalarının Los Angeles ofislerinde lisanslı mühendis olarak çalıştı ve aynı zamanda Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) de dersler verdi. Harvard Üniversitesi “School of Public Health” bölümünde “Sürdürülebilirlikte Liderlik” alanında Executive Programı tamamladı. Türkiye'ye döndükten sonra C40 yaptırım ortağı Clinton Vakfı-Clinton İklim Girişimi İstanbul Direktörlüğü yapan Erten aynı dönemde Çevre Dostu Yeşil Binalar Konseyinin eş kurucusu olmuş, derneğin Başkan ve Başkan yardımcılıkları görevlerinde bulunmuştur. Halen ULI Avrupa Sürdürülebilirlik YK üyesi ve GREENBUILD Avrupa Danışma kurulu üyesidir.

Medipol, Boğaziçi, İTÜ, Sabancı, Koç ve Özyeğin Üniversitelerinde yapı sektöründe sürdürülebilirlik ve yeşil binalar, etik ve STK larla ilgili dersler vermektedir. Circular-TR sosyal girişimi altında kurduğu Sürdürülebilir Finansman Platformu ile 11 Avrupa ülkesinde sürdürülebilir yapılar için finansman ve inovasyon üzerinde çalışmaktadır. 2017'de Amerika'da WSLA (Sürdürülebilirlik Alanında Kadın Liderlik) 2016 yılında İngiliz Bina Araştırma Kurumu (BRE) yeşil binalar alanında mesleki anlamda en kıdemli profesyonellere verilen BREEAM Fellow unvanı, 2012 yılında Almanya'da Dünya Yeşil Binalar Konseyleri tarafından sürdürülebilirliğe global katkı yapmış liderlere verilen “Başkanlık Ödülü”nü almıştır.