Cumhuriyetimizin 100. Yılı

AAPGM "Erişilebilir Konut Çalıştayı" Gerçekleşti


İçerik Kategorisi
GAYRİMENKUL

Son Yazıları
Dünyanın En Prestijli Gayrimenkul Fuarı MIPIM’e Geri Sayım Başladı
GAYRİMENKUL  TEDARİKÇİ  YATIRIMCI  PROPTECH  START-UP  GİRİŞİMCİLİK  SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK  C-LEVEL  YEŞİL MUTABAKAT  TEKNOLOJİ 
İstanbul’da Gelecek 10 Yılda Konut İhtiyacının Tespiti - KONUTDER & PwC
GAYRİMENKUL  YATIRIMCI  C-LEVEL  GAYRİMENKUL DEĞERLEME 
Dünya Ekonomik Forumu - Küresel Riskler Raporu 2024
YAPAY ZEKA  DİĞER  YATIRIMCI  SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK  C-LEVEL  TEKNOLOJİ  JEOPOLİTİK VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER 
Emlakjet 2023 Gayrimenkul Raporu
GAYRİMENKUL  GAYRİMENKUL DEĞERLEME 
PwC'den Gayrimenkulde Gelişen Trendler Raporu - Avrupa 2024
YAPAY ZEKA  GAYRİMENKUL  DANIŞMANLIK / ARAŞTIRMA  FİNANS / EKONOMİ  YATIRIMCI  SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK  C-LEVEL  GAYRİMENKUL DEĞERLEME  TİCARİ GAYRİMENKUL  ÇEVRESEL, SOSYAL & KURUMSAL YÖNETİŞİM (ESG) 
2023, 22 Haziran

Özyeğin Üniversitesi ve Alp Alkaş Perakende ve Gayrimenkul Merkezi (AAPGM)'nin önderliğinde düzenlenen "Erişilebilir Konut Çalıştayı" 21 Haziran 2023 tarihinde HAN Spaces Levent'te gerçekleşti. 

AAPGM'nin Akademik Direktörü Prof. Dr. Işıl Erol'un "Küresel Konut Piyasaları" açılış sunumu ile başlayan çalıştayda, Türkiye ve İstanbul konut piyasasını etkileyen birçok konuya değinildi. Konut sektöründeki belirsizlikleri ele alan oturumlar esnasında Güneydoğu depreminin etkileri, Covid-19 pandemi dönemi, Ukrayna-Rusya politik riskleri, küresel ölçekte ekonomik resesyon ortamı ve göç konuları da ele alındı. Ayrıca yine konut sektöründe riskler ve belirsizlikler, yeni trendler, projeler, konut yatırımları ve konut finansmanı sorunları, erişilebilir konut projelerine yatırım, uluslararası kurumsal yatırımcıların rolü gibi konular da tartışıldı. Son oturumda ise Alkaş & HAN Spaces Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, 24 Gayrimenkul Başkanı Aziz Yeniay, SİNPAŞ Başkanı Avni Çelik, Artaş Başkanı Süleyman Çetinsaya ile "Yatırımcı Bakış Açışıyla Türkiye ve İstanbul konut Piyasası" isimli oturumu gerçekleştirdiler.

Çalıştayda akademisyenler, kamu görevlileri, sivil toplum aktörleri ve emlak sektörü yatırımcıları ve profesyonelleri İstanbul, Türkiye odaklı olmak üzere dünyada gelişen konut krizine ilişkin deneyimlerini, araştırmalarını ve bakış açılarını kapsamlı bir şekilde işleyebilmek üzere bir aradaydı.

Programın açılış sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Işıl Erol  ise çalıştay ile ilgili şu şekilde konuştu: "Bugünkü Erişilebilir Konut Çalıştayının amacı aslında akademisyenleri, araştırmacıları, sivil toplum kuruluşlarını, sektör profesyonellerini ve kamu ayağını yani İstanbul Büyükşehir Belediyesini bir araya getirmekti. Herkesin kendi açısından düşüncelerini, tecrübelerini ve özellikle akademisyen ayağında araştırmalarını dinlemekti. İlk oturum daha uluslararası bir ölçekten bir yaklaşımdı. Bugün küresel ölçekte bir krizden bahsediyoruz. Bu krizin sadece Türkiye ve İstanbul'a has olmadığını görüyoruz. O nedenle İngilitere, İsrail, ABD örneklerinde bu konut krizinin hangi aşamada olduğunu ve hangi çözümlerin düşünüldüğünü tartıştık. Daha sonraki oturumlarda İBB'nin konut sorununa yaklaşımını, araştırmalarını ve veri analizleri konuşuldu. Son oturumda da yatırımcıları, sektörel problemlerini ve onların çözüm önerilerini dinledik. Türkiye'deki, İstanbul'daki piyasa dinamiklerinin bize özel olduğunu, pandemi dönemini, deprem sürecini ve iç-dış göç konuları gibi faktörlerin de konut piyasasına yansımalarını değerlendirdik."

Çalıştay'da ayrıca Tel Aviv Üniversitesi Finans Bölümü'nden Prof. Dr. Danny Ben- Sharar "Erişilebilir Konut ve Eşitsizlik" isimli ilk oturumda ABD ve İsrail örneklerini anlattı. University College London (UCL) Gayrimenkul ve Finans Bölümü'nden çalıştaya konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Stanimira Micheva da "Birleşik Krallık Perspektifinden Erişilebilir Konut Sektörü" hakkında bilgi verdi.

Çalıştay esnasında gerçekleşen "Yatırımcı Bakış Açışıyla Türkiye ve İstanbul konut Piyasası" isimli oturumun moderatörlüğünü üstlenen Alkaş & HAN Spaces Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ise, "Bugün AAPGM ile gerçekleştirdiğimiz gerek uluslararası arenadan akademisyenlerin katılımı, gerek iş dünyamızın önder isimleriyle, gerekse de STK'ların ve İBB'nin de katılımı önemli bir etkinliğe imza atmamızı sağladı. Bu tür çalışmaların mesleki eğitim çalışmalarının da gelişmesi ve ilgili kulaklara, beyinlere ulaşmak bakımından çok önemli bilgiler içerdiğini düşünüyorum. Bu tür bilimsel çalışmaların sektör insanlarıyla iş birliği yaparak devam etmesini diliyorum" diye konuştu. 

Özyeğin Üniversitesi Alp Alkaş Perakende ve Gayrimenkul Merkezi Yönetici Direktörü Tuğba Güraslan ise "Erişilebilir Konut Çalıştayını düzenlememizin en büyük sebebi özellikle son zamanlarda yaşadığımız Güneydoğu depreminin etkileri, pandemi dönemi, Ukrayna-Rusya savaşının sonucunda ülkemizin aldığı göçler, küresel ölçekte ekonomik resesyon ve kriz ortamında belirsizlik konularının yarattığı etkileri tartışmaktı. AAPGM gerek bu tip çalıştaylar ile gerek sektöre özel sertifika programlarıyla akademik dünya ve iş dünyası arasında bir köprü olmayı amaçlıyor. Bugün konut sektöründeki her paydaşı bir araya getirerek mevcut durumu değerlendirmelerini istedik. Uluslararası katılımcılar ile de birlikte sektöre ışık tutmayı hedefledik." 

 

Paylaş 649