Cumhuriyetimizin 100. Yılı

Ayın Start-Up’ı: Kapsayıcı Eğitimin Yenilikçi Çözümü AIForSociety


İçerik Kategorisi/leri
GİRİŞİMCİLİK START-UP TEKNOLOJİ
2023, 15 Eylül

Merhaba, Ben Efe Arda ULUN. Mef Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bugün sizlere, girişimcilik yolculuğumdan ve girişimimiz AIForSociety'nin öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için nasıl bir çözüm sunduğundan bahsetmek istiyorum.

Girişimcilik hikayemden bahsetmek gerekirse, lise yıllarından itibaren ilgi alanlarımı keşfetmek ve yeteneklerimi geliştirmek için sivil toplum kuruluşlarında çalıştım. Bu deneyimler sayesinde çalıştığımız grupların sorunlarını tespit etme ve sorunlara etkili çözüm geliştirme gibi yetenekler geliştirdim. Üniversiteye geçtiğimde ise, bir yanda da uluslararası deneyim ve bakış açısı kazanmak için İspanya ve Rusya'da gönüllü staj programlarına katıldım.

Şu anda bilgisayar mühendisliği alanında sıkı bir eğitim alıyorum. Okuduğum bölüm sayesinde algoritmik düşünme, analitik çözümler ve yazılım becerilerimi geliştirdim. Her fırsatta teknik becerilerimi geliştirebileceğim projelere ve programlara katıldım. Yetkin Gençler programı bunların en başında geliyor. En nihayetinde Girvak Fellow'u olmaya hak kazandım ve girişimcilik ekosistemine dahil oldum. Tüm bunlar aslında size hem kendinizi hem de yürümek istediğiniz yolu keşfetme şansı veriyor. Bu nedenle her bir deneyim benim girişimcilik yolculuğumda çok kıymetli.

Aynı zamanda ben girişimciliğin çok yönlü bir hayat tarzından beslendiğine inanıyorum. Benim en büyük ilham ve motivasyon kaynaklarımdan biri de dans etmek. O nedenle kod yazmaktan fırsat bulduğum zamanlarda okulumun dans kulübü MEF Dans ile dans ediyorum. Hem bireysel performansın hem takım çalışmasının en iyi sergilendiği nadir yerlerdendir dans sahnesi. Yarışmalara hazırlanırken sonuca odaklanmaktan ziyade süreçten keyif almayı, istikrarla hep daha iyisi için çalışmayı ve bir ekibin parçası olmayı öğrendiğim dans yolculuğumuzu Türkiye şampiyonluğu ile taçlandırmanın gururunu da yaşıyorum.

Aslında yukarıda anlattığım her şey benim bir arayışta olduğumu ifade ediyor. Son yıllarda kendimi keşfetme yolculuğumda adeta içimde nereye kanalize edeceğimi bilemediğim bir enerji vardı. Tam da bu dönemde co-founderlarım Arda Gökalp Batmaz ve Ağa Saltıkalp ile tanıştım ve hem give back hem girişimcilik yolculuğum böylece başladı. AIForSociety eğitimde öğrenme güçlüğü çeken bireylerin eğitime kazandırılması için kuruldu.

Öğrenme güçlüğünün farklı türleri olsa da yaptığımız araştırmalar sonucunda sorunun en genel ve temel hali bireylerin gördükleri objeleri sözel ya da mantıksal olarak anlamlandıramadıklarını keşfettik. Bunun sonucunda ilk yapay zeka temelli uygulamamız olan "Let's Describe" adlı uygulamamızı geliştirdik. Let's Describe uygulamamızda bireyler merak ettikleri objelerin resimlerini çekiyorlar. Yapay zekamız nesneyi tanıyor ve onu betimleyen 10 farklı kelimeyi kullanıcımıza harflerin bazıları eksik şekilde sunuyor. Öğrenme güçlüğü olan birey bu kelimeleri tahmin etmeye çalışıyor, ipuçlarından yararlanıyor ve tahmin ettikçe puanlar kazanıp seviyeler atlıyor. Bu sayede kelimeleri, objeleri, sesleri, okumayı ve yazmayı oyunlaştırarak bireylere istedikleri zaman istedikleri şekilde öğrenmelerine fırsat sunuyoruz. Bireye kolay erişebileceği açık tabanlı bir uygulama sunuyor ve kendi başlarına öğrenme süreçlerine katkıda bulunuyoruz. Bireyler öğrenme yolculuklarına kendi başlarına çıktıkları için aynı zamanda özgüvenleri ve motivasyonları da artıyor. Bu da yaşadıkları diğer sorunları çözmelerine de yardımcı oluyor.

AIForSociety olarak kapsayıcı eğitime olan inancımızı, öğrenme güçlüğü için ürettiğimiz çözümü ve ürettiğimiz değerleri duyurmak için girişimimizin kurucu ortakları ve takım arkadaşlarım Arda Gökalp Batmaz ve Ağa Saltıkalp ile tüm enerjimizle çalışmaya ve inandığımız yolda yürümeye devam ediyoruz. Bu bağlamda belirli kurumlar tarafından tanınmak ve ödüllendirilmekte yaptığımız işin doğru olduğunu anlamamızı sağlıyor ve motivasyonumuzu arttırıyor. Huawei Apps Up yarışmasında Avrupa birinciliği. Ja StartUp tarafından 2023 yılının en inovatif girişimi seçilmemiz. Avrupa'nın en büyük girişimcilik etkinliği olan Gen-E de ülke birincileri ulusal sahnede yarışırken bizim de ülkemizi ve girişimimizi temsil etmemiz. Başarılarımızdan ve gurur kaynaklarımızdan.

Benim yolculuğum devam ediyor. Zaten girişimciliğin sürekli bir öğrenme ve gelişme yolculuğu olduğunu düşünürsek hiçbir zaman da bitmeyecek. Ama şu an için ben merak etmeye, ilham almaya ve tüm bunları yaparken de toplumdan aldığımı topluma geri vermeye devam edeceğim.

 

 

 

*Dijital Network Alkaş (“DNA”), blog yazarı tarafından DNA'da paylaşılan içeriklerin doğruluğundan, geçerliliğinden, güncelliğinden ve telif hakları konusundaki iddialardan sorumlu değildir. Tüm hukuki ve cezai sorumluluk blog yazarına aittir.